A car travels along a level road with a speed of v = 17 m/s (about 38 mi/hr). Th
ID: 1364351 • Letter: A
Question
A car travels along a level road with a speed of v = 17 m/s (about 38 mi/hr). The coefficient of kinetic friction between the tires and the pavement is K = 0.53.
(a) If the driver applies the brakes, and the tires "lock up" so that they skid along the road, how far does the car travel before it comes to a stop?
m
(b) If the same car is traveling downhill, along a road that makes an angle = 15°, how much does the stopping distance increase?
m
(c) What is the stopping distance on an uphill road with = 15°?
m
Explanation / Answer
a) when barkes are applied, kientic friction acts on car in backwards direction.
friction force f =u N = u mg
and f = ma
umg = ma
a = ug = 0.53 x 9.81 = 5.20 m/s^2
so a = - 5.20 m/s^2
using v^2 - u^2 = 2ad
0 - 17^2 = 2 x -5.20 x d
d = 27.79 m
b) now N = mgcos15
friction f = u N = umgcos15
using F = ma
mgsin15 - f = ma
mgsin15 - umgcos15 = ma
a =(9,81 x sin15) - (0.53 x 9.81 x cos15) = - 2.48 m/s^2
using v^2 - u^ 2 = 2ad
0 - 17^2 = 2 x -2.48 x d
d = 58.19 m
c) uphill,
- mgsin15 - umgcos15 = ma
a = - ( 9.81sin15 + 0.53x9.81cos15 ) = - 7.56 m/s^2
0 - 17^2 = 2 x -7.56 x d
d = 19.11 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.