A car travels along a road & its engine is turning over with angular velocity of
ID: 1696080 • Letter: A
Question
A car travels along a road & its engine is turning over with angular velocity of +220 rad/s. Driver accelerates and in a time of 11.0s, the angular velocity increases to +300 rad/s.-What would have been the angular displacement of the engine:
(a)if its angular velocity remained constant at its initial value(+220 rad/s) during the entire 11.0s
(b)if its angular velocity had equaled its final value(+300 rad/s) during the entitre 11.0s
And:
(c)what is the actual angular displacement during the 11.0s interval
Explanation / Answer
Assuming the angular velocity is constant at 220 rad/s,
there is noangular acceleration, so:
= o*t + (1/2)*t2
but, = 0
= *t = (220 rad / s) * (11 s) = 2420radians.
Assuming the angular velocity is constant at 300 rad/s,
there is noangular acceleration, so:
= o*t + (1/2)*t2
but, = 0
= *t = (300 rad/s) * (11s) = 3300radians.
Now, assuming the angular velocity does change,
then we must solvefor angular acceleration:
= o + t
(300 rad/s) = (220rad/s) + (11s)
= 80/11 rad / s2
And, to solve for :
= o*t + (1/2)*t2
= (220 rad/s)*11 + (1/2)*(80/11rad/s^2)(11)2
= 2860radians
Notice the true value is simply the average of the
angulardisplacements from part 1 and 2, respectively.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.