What power is dissipated by the R 2=1.5 resistor in the figure(Figure 1) if R 1=
ID: 1364387 • Letter: W
Question
What power is dissipated by the R2=1.5 resistor in the figure(Figure 1) if R1=3.0?
Part A
What power is dissipated by the R2=1.5 resistor in the figure(Figure 1) if R1=3.0?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
0.2815W
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Part A
What power is dissipated by the R2=1.5 resistor in the figure(Figure 1) if R1=3.0?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
P2 =0.2815W
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
The currents leaving V sum to zero:
(V-12)/3+ V/1.5+ (V+15)/3 = 0
= V(1/3+2/3+1/3) = 12/3-15/3
=V(4/3) = -1
= V = -3/4
Therefore the current in the 1.5 resistor = 0.75/1.5 = 0.5 A
and the power dissipated = I^2 * R = 0.375 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.