A square loop of wire, of side length 5 cm, is placed on the edge of a magnetic
ID: 1364990 • Letter: A
Question
A square loop of wire, of side length 5 cm, is placed on the edge of a magnetic field of strength 4.2 T into the page. This field can be described as a section of the xy plane with and equation x<0 and the loop is oriented so that it is in the xy plane with each side pointing purely along the x or y direction. The loop also starts entirely inside the magnetic field The wire loop is then pulled in the +x direction. The position of the edge of the loop can be described by the equation x = 5*t^2+5*t, which is measured in seconds and cm. Determine the force, in N, caused by the induced current at time t=1s.
Explanation / Answer
e = Bvl
v= dx/dt = 10t + 5
at t = 1s
v = 15
F =BIL
B = uo*I/2pi*L
I = B*L/2*10^-7
F = 2.21 x 10^5 N
or
F= qVB
F = 1.6 x 10^-19 x 15 * 4.2 = 1.008 x 10^-17
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.