To practice Problem-Solving Strategy 33.2 Linear Polarization. Unpolarized light
ID: 1365180 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy 33.2 Linear Polarization. Unpolarized light of intensity 20 W/cm^2 is incident on a linear polarizer set at the polarizing angle theta_1 = 17 degree. The emerging light then passes through a second polarizer that is set at the polarizing angle theta_2 = 143 degree. Note that both polarizing angles are measured from the vertical. What is the intensity of the light that emerges from the second polarizer? If I_0 is the intensity of the unpolarized light incident on the first polarizer, and I_1 and I_2 denote the intensity of the light after the first and second polarizers, respectively, which of the following quantities are known? Check all that apply. What is the intensity I_2 of the light after passing through both polarizers? Express your answer in watts per square centimeter using three significant figures.Explanation / Answer
given,
I = 20 W/cm^2
I1 = 20 * cos^2(17)
I2 = I2 * cos^2(143)
I2 = 20 * cos^2(17) * cos^2(143)
I2 = 11.67 W/cm^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.