To perform the above analysis, you need to prepare a standardization curve, with
ID: 931443 • Letter: T
Question
To perform the above analysis, you need to prepare a standardization curve, with a set of known Na standards. The following standards were prepared in 100 mL Volumetric Flasks: 0.0 ppm, 0.50 ppm, 1.00 ppm, 1.50 ppm, 2.00 ppm. The instrument was set at 589.6 nm, and these solutions were analyzed with the following %T values:
0.00 ppm 100.0%T
0.50 ppm 82.8%T
1.00 ppm 68.5%T
1.50 ppm 57.1%T
2.00 ppm 47.6%T
Assume that the pathlength was 5.0 cm.
Graph the data, giving the slope, the intercept, and the correlation coefficient, r.
What is the epsilon value for this absorption?
You are to now finally anaylze an unknown urine sample. You take 250 uL of the urine unknown, dilute it in a 100.0 mL volumetric flask and then analyze it. It produces a %T = 84.1%T.
How many ppm of Na are in the original sample of urine?
Explanation / Answer
Conc, ppm
T
A
0
1
0.000
0.5
0.828
0.082
1
0.685
0.164
1.5
0.571
0.243
2
0.476
0.322
slope
SLOPE
0.161236
intercept
INTERCEPT
0.001171
r
CORREL
0.9999
A = 0.163 C + 0.001
C = (A-0.001)/0.163
For the unknown, A= log(1/T) = log(1/0.841) = 0.075
C = (0.075+0.001)/0.163 = 0.45 ppm
Correct for dilution
0.45 ppm x 1000mL/0.250mL = 1800 g/mL = 1.8 mg Na/mL urine
Conc, ppm
T
A
0
1
0.000
0.5
0.828
0.082
1
0.685
0.164
1.5
0.571
0.243
2
0.476
0.322
slope
SLOPE
0.161236
intercept
INTERCEPT
0.001171
r
CORREL
0.9999
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.