To move a refrigerator of mass 84 kg into a house, a mover puts it on a dolly an
ID: 1961179 • Letter: T
Question
To move a refrigerator of mass 84 kg into ahouse, a mover puts it on a dolly and covers
the steps leading into the house with a wooden
plank acting as a ramp. The plank is 11 m
long and rises 3.8 m. The mover pulls thedolly with constant velocity and with a steady
force 520 N up the ramp.
How much work does he perform? The
acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
Answer in units of J
007 (part 2 of 2) 10.0 points
What is the minimal work required to lift the
refrigerator into the house?
Answer in units of J
Explanation / Answer
Given Mass m = 84 kg Distance s = 11 m Height h = 3.8 m Force F = 520 N ------------------------------------------------- The work does her perform is W= F s = (520 N)(11 m) = 5720 J The minimal work required to lift the refrigerator is U = mgh = (84 kg)(9.80 m/s2)(3.8 m) = 3128.16 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.