This question has several parts that must be completed sequentially. If you skip
ID: 1366414 • Letter: T
Question
This question has several parts that must be completed sequentially. If you skip a part of the question, you will not receive any points for the skipped part, and you will not be able to come back to the skipped part. Tutorial Exercise Find the potential difference across each resistor in the figure below. (R1 = 5.15 , R2 Ra 3.10 , R4-1.70 ) 3.70 , 12.0 V 3.00 V 18.0 V Step 1 Assume that the currents 11, I2, and I3 are in the directions indicated by the arrows in the figure redrawn below. (Enter your answers to at least four significant figures.) 12.0 V 3.00 V 18.0 V 13 Ro Applying Kirchhoff's junction rule at a gives 3=11+1 2 Using Kirchhoff's loop rule starting at point a and going clockwise around the leftmost loop yields -3.00 V-R213-R111 + 12.0 V = 0 Solving for 11 gives 9 V R2 or 11 = (1.7475 V 1.748 A A) - .71 1844 0.7184 I3. [2]Explanation / Answer
I3 = I1 + I2....................(1)
for left most loop in clock wise
-3 - I3*R3 - I1*R1 + 12 = 0
-3 - I3*3.1 - I1*5.15 + 12 = 0 ................(2)
for right most loop in counter clock wise
-3 - I3*R2 - I2*R3 - I2*R4 + 18 = 0
-3 - I3*3.7 - I2*3.1 - I2*1.7 + 18 = 0 ..............(3)
solving 1 , 2 , 3
I1 = 0.511 A
I2 = 1.542
I3 = 2.053 A
V1 = I1*R1 = 1.542*5.15 = 7.9413 V
V2 = I3*R2 = 2.053*3.7 = 7.5961 V
V3 = I2*R3 = 1.542*3.1 = 4.7802 V
v4 = I2*R4 = 1.542*1.7 = 2.6214 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.