A 280 kg piano slides 4.4 m down a 30° incline (with respect to the horizontal d
ID: 1366592 • Letter: A
Question
A 280 kg piano slides 4.4 m down a 30° incline (with respect to the horizontal direction) and is kept from accelerating by a man who is pushing back on it parallel to the incline. The effective coefficient of kinetic friction is 0.40.
(a) Calculate the force exerted by the man.
______ N
(b) Calculate the work done by the man on the piano.
_______ J
(c) Calculate the work done by the friction force.
_______ J
(d) What is the work done by the force of gravity?
_______ J
(e) What is the work done by the normal force on the piano?
_______ J
(f) What is the net work done on the piano?
________ J
Explanation / Answer
a) F = mgsin(30)-umgcos(30) = 280*9.8*0.5-0.40*280*9.8*0.866 = (1372-950.52) = 421.48 N towards upwards slope
b) W = F*X = -421.48*4.4 = - 1854.51 J (-tive as force is opposite to displacement)
c) Wf = umgcos(30)*X = -0.40*280*9.8*0.866*4.4 = -4182.29 J ( -tive as ( as force is opposite to displacement)
d) Wg = mgsin(30)*X = 280*9.8*0.5 = 6036.8 J
e) Wnormal = 0
f) Wnet = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.