During a solar eclipse, the moon (of mass 7.36 × 1022 kg), Earth (of mass 5.98 ×
ID: 1367042 • Letter: D
Question
During a solar eclipse, the moon (of mass 7.36 × 1022 kg), Earth (of mass 5.98 × 1024 kg), and Sun (of mass 1.99 × 1030 kg) lie on the same line, with the moon between Earth and the Sun. The universal gravitational constant is 6.673 × 1011 N · m2 /kg2 , the Earth-moon distance is 3.84 × 108 m, and the Earth-Sun distance is 1.496 × 1011 m.
A). What gravitational force is exerted on the moon by the Sun? Answer in units of N, do not round.
B). What gravitational force is exerted on the moon by Earth? Answer in units of N, do not round.
C). What gravitational force is exerted on Earth by the Sun? Answer in units of N, do not round.
Explanation / Answer
Here,
as Gravitational force between two particles is
F = G *m1 * m2/d^2
A)
for the force of sun by moon = 6.673 *10^-11 * 7.36 *10^22 * 1.99 *10^30/(1.496 *10^11 - 3.84 *10^8)^2
the force of sun by moon = 4.3896 *10^20 N
B)
for the force exerted on the moon by earth = 6.673 *10^-11 * 5.98 *10^24 * 7.36 *10^22/(3.84 *10^8)^2
force exerted on the moon by earth = 1.99 *10^21 N
the force exerted on the moon by earth is 1.99 *10^21 N
C)
for the force exerted by sun on earth = 6.673 *10^-11 * 5.98 *10^24 * 1.99 *10^30/(1.496 *10^11)^2
force exerted by sun on earth = 3.55 *10^22 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.