During a recent accounting period, Marty\'s shipping department processed 26 ord
ID: 2506363 • Letter: D
Question
- During a recent accounting period, Marty's shipping department processed 26 orders. Each order typically takes four hours to complete; however, the average time increased to five hours because of various departmental inefficiencies. If shipping labor is paid $14 per hour, the company's non-value-added cost would be: $0 $56 $364 $1,456 $1,820
Explanation / Answer
the orders processed by shipping departement =26 orders
shipping labour cost = $14 per hour
standard time to complete an order = 4 hours
actual time to complete an order = 5 hours
abnormal idle time per order due to departmental inefficiencies = 1 hour (5hrs-4hrs)
abnorma idle time for orders processed = 26 orders*1 hour per order
= 26hrs.
non-value-added cost = 26hours * $14 per hr.
= $364
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.