Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular loop of radius 31 cm is located in the plane of the paper inside a ho

ID: 1367308 • Letter: A

Question

A circular loop of radius 31 cm is located in the plane of the paper inside a homogeneous magnetic field of 0.5 T pointing into the paper. It is connected in series with a resistor of 151 . The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.1 in 27.0 s. Calculate the magnitude of the induced emf in the loop in V during that time.

Calculate the current induced in the loop in A during that time.

Calculate the average induced voltage, in V, when the magnetic field is constant at 1.05 T while the loop is pulled horizontally out of the magnetic field region in 8.1 s at constant speed.

Explanation / Answer

emf induced = change in flux/time

flux = BAcos(angle between B and A

A=r^2=0.302 m^2

initial flux=0.5*0.302=0.151 weber

final flux=0.317 weber

emf=-6.149*10^(-3) V

current=emf/resistance=4.07*10^(-5) A

(b) if loop is pulled out

final flux=0

change =-0.151 weber

emf induced=0.0186 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote