A circular loop in the plane of a paper lies in a 0.85 T magnetic field pointing
ID: 1572072 • Letter: A
Question
A circular loop in the plane of a paper lies in a 0.85 T magnetic field pointing into the paper. The loop's diameter changes from 19.5 cm to 6.6 cm in 0.55 s .
Part A
What is the direction of the induced current?
B: clockwise
Part B
What is the magnitude of the average induced emf?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is the average induced current if the coil resistance is 4.7 ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A: counterclockwiseB: clockwise
Part B
What is the magnitude of the average induced emf?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is the average induced current if the coil resistance is 4.7 ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
According to the given problem,
a) Anticlockwise
b) V = dø / dt = 0.85 *( * 0.09752 – * 0.0332 ) / 0.55 = 0.04086 = 0.041 V
c) I = V / R = 0.041 / 4.7 = 8.7*10-3 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.