A flywheel of mass 188 kg has an effective radius of 0.621 m (assume the mass is
ID: 1367676 • Letter: A
Question
A flywheel of mass 188 kg has an effective radius of 0.621 m (assume the mass is concentrated along a circumference located at the effective radius of the flywheel). How much work is done to bring this wheel from rest to a speed of 121 rpm in a time interval of 34.9 s?A flywheel of mass 188 kg has an effective radius of 0.621 m (assume the mass is concentrated along a circumference located at the effective radius of the flywheel). How much work is done to bring this wheel from rest to a speed of 121 rpm in a time interval of 34.9 s? What is the applied torque on the flywheel (assumed constant)?
Explanation / Answer
m = 188
w = 121 rpm = 121 * 2 * pi = rad/s
t = 34.9
r = 0.621 m
work = change in K. E = 1/2 I W^2 - 0
moment of inertia of a ring = MR^2 /2 = 188 * 0.621^2 /2 = 36.25 kg m^2
Work = 0.5 * 36.25 * (121 * 2 * pi )^2
= 1.0465 * 10^7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.