A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1963763 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 420-mile trip in a typical midsize car produces about 3.16 x 109 J of energy. How fast would a 10.5-kg flywheel with a radius of 0.375 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.Explanation / Answer
Energy of a rotating body = I2/2
= angular velocity (rad/sec)
I for a fly wheel (through an axis passing perpendicular to the plane through the centre) = 1/2 mr2
=1/2 x 10.5 x 0.3752 = 0.738 kgm2
So energy of the rotating fly wheel = [(1/2 x10.5 x 0.3752)x2]/2
3.16x109= [(1/2 x10.5 x 0.3752)x2]/2
=> 2 = 3.16x4x109/(10.5x0.3752) = 8560423280
=> = 92522.55 rad/sec
=> rate of rotation of wheel = 92522.55/2 = 14725.4 rev/sec
= 14725.4*60 rev/min 883525.3 rev / min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.