A 23.0 kg child plays on a swing having support ropes that are 2.30 m long. A fr
ID: 1368528 • Letter: A
Question
A 23.0 kg child plays on a swing having support ropes that are 2.30 m long. A friend pulls her back until the ropes are 45.0 from the vertical and releases her from rest.
PART A:What is the potential energy for the child just as she is released, compared with the potential energy at the bottom of the swing? U =? J
PART B:How fast will she be moving at the bottom of the swing? V=? m/s
PART C:How much work does the tension in the ropes do as the child swings from the initial position to the bottom? W=? J
Explanation / Answer
As she moves from her initial height to her lowest height, her potential energy decreases as her kinetic energy decreases.
Change of PE = mass * g * height
height = length of cord – length of cord * cos
height = 2.3 – 2.3 * cos 45
Change of PE = 23 * 9.8 * (2.3 – 2.3 * cos 45)
This is her initial potential energy.
Change of KE = ½ * mass * (vf^2 – vi^2), vi = 0 m/s
Change of KE = ½ * mass * vf^2 = ½ * 23 * vf^2
Change of KE = Change of PE
½ * 23 * vf^2 = 23 * 9.8 * (2.3 – 2.3 * cos 45)
solve for the final velocity vf
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.