A 2200 kg airplane is pulling two gliders, the first one has amass of 310 kg and
ID: 1751725 • Letter: A
Question
A 2200 kg airplane is pulling two gliders, the first one has amass of 310 kg and the second of mass 260kg. Down the runway withan acceleration of 1.9m/s^2. a) determine the horizontal thrust of the planespropeller. b) find the tension force in the first rope c) the tension force in the second rope. d) the net force on the first glider A 2200 kg airplane is pulling two gliders, the first one has amass of 310 kg and the second of mass 260kg. Down the runway withan acceleration of 1.9m/s^2. a) determine the horizontal thrust of the planespropeller. b) find the tension force in the first rope c) the tension force in the second rope. d) the net force on the first gliderExplanation / Answer
Thrust is the horizontal force that makes the glider to moveforward . Here total mass =2200 + 310 + 260 = 2770 kg This whole mass is accelerated at 1.9 m/s2 due thehorizontal thrust So Thrust =mass *acceleration =2770*1.9 =5263 N b )tension force in first rope is responsible for acceleration of310 kg glider So that force = mass * acceleration = 310 * 1.9 = 589 N c ) Similarly , tension in second rope = 260 * 1.9 = 494 N d ) As first glider is moving with acceleration of 1.9 m/s2 So net force =mass *acceleration = 589 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.