A charge of 3.40 µC is uniformly distributed on a ring of radius 8.0 cm. Find th
ID: 1368699 • Letter: A
Question
A charge of 3.40 µC is uniformly distributed on a ring of radius 8.0 cm. Find the electric field strength on the axis at the following locations.
(a) 1.2 cm from the center of the ring
..... N/C
(b) 4.4 cm from the center of the ring
..... N/C
(c) 4.0 m from the center of the ring
..... N/C
(d) Find the field strength at 4.0 m using the approximation that the ring is a point charge at the origin.
..... N/C
(e) Compare your results for parts (c) and (d) by finding the ratio of the approximation to the exact result.
.....
(f) Is your approximation result a good one? Explain your answer.
.....
Explanation / Answer
Electric field due to ring:
E = K*Q*x/sqrt{(x^2+R^2)^3}
here Q= 3.4*10^-6 C
R = 8 cm = 0.08 m
a)
x= 1.2 cm = 0.012 m
E = K*Q*x/sqrt{(x^2+R^2)^3}
= (9*10^9)*(3.4*10^-6)*(0.012) / sqrt{((0.012)^2+(0.08)^2)^3}
= 367.2 / (5.3*10^-4)
=6.94*10^5 N/C
b)
x= 4.4 cm = 0.044 m
E = K*Q*x/sqrt{(x^2+R^2)^3}
= (9*10^9)*(3.4*10^-6)*(0.044) / sqrt{((0.044)^2+(0.08)^2)^3}
= 1346.4 / (7.61*10^-4)
=1.77*10^6 N/C
c)
x= 4 m
E = K*Q*x/sqrt{(x^2+R^2)^3}
= (9*10^9)*(3.4*10^-6)*(4) / sqrt{((4)^2+(0.08)^2)^3}
= 122400 / (64.04)
=1911.4 N/C
d)
E = K*Q/x^2
= (9*10^9)*(3.4*10^-6)/(4)^2
=1912.5 N/C
Only 4 parts at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.