A charge of +4 micro-coulombs with a mass of 9 times 10^-6 kg is moving in the x
ID: 1600928 • Letter: A
Question
A charge of +4 micro-coulombs with a mass of 9 times 10^-6 kg is moving in the x-y plane at some speed. It is moving in a magnetic field in the -z direction. In one minute, it makes 10.0 complete orbits. What is the amount of the magnetic field in Tesla? A charge is moving in the x-y plane in a uniform magnetic field in the +2 direction. It's radius of the orbit is 3 meters. If the magnetic field is decreased by a factor of 3.4. What is the new radius of orbit if nothing else is changed? Answer in meters. A charge of +2.2 micro-coulombs with a mass of 6.8 times 10^-6 kg, is moving at a total speed (total velocity) of 8.0 m/s in a uniform magnetic field of 7 Tesla in the +x direction the charges x component of velocity is 2.2 m/s and its other component is in the y direction What is the radius, in meters, of the helix of the charge's orbit?Explanation / Answer
7) f = mv^2/r = qvB
B = mv/rq = mw/q
w = 10*2pi/60 = 1.05 rad/s
B = 9*10^-6*1.05/4*10^-6 = 2.36 T
8) B1/B2 = R2/R1
R2 = 3.4*3 = 10.2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.