Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A glider with mass of 200 g sits on a frictionless, horizontal air track, connec

ID: 1369317 • Letter: A

Question

A glider with mass of 200 g sits on a frictionless, horizontal air track, connected to a spring of negligible mass with force constant of 5 N/m. You pull on the glider, stretching the spring 10 cm, and then release it from rest. The glider begins to move back toward its equilibrium position (x = 0). What is its speed when x = 8 cm A glider with mass of 200 g sits on a frictionless, horizontal air track, connected to a spring of negligible mass with force constant of 5 N/m. You pull on the glider, stretching the spring 10 cm, and then release it from rest. The glider begins to move back toward its equilibrium position (x = 0). What is its speed when x = 8 cm A glider with mass of 200 g sits on a frictionless, horizontal air track, connected to a spring of negligible mass with force constant of 5 N/m. You pull on the glider, stretching the spring 10 cm, and then release it from rest. The glider begins to move back toward its equilibrium position (x = 0). What is its speed when x = 8 cm

Explanation / Answer

Apply conservation of energy

gain in potential energy = loss of potentail energy


0.5*m*v^2 = 0.5*k*(x1^2 - x2^2)

v^2 = k*(x1^2 - x2^2)/m

v = sqrt(k*(x1^2 - x2^2)/m)

= sqrt(5*(0.1^2 - 0.08^2)/0.2)

= 0.3 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote