A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1369837 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 55.0 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 30 above horizontal with a speed of 60.0 m/s . The ball and bat are in contact for 1.85 ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
8383
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Check your signs.
Part B
Find the vertical component of the average force on the ball.
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 55.0 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 30 above horizontal with a speed of 60.0 m/s . The ball and bat are in contact for 1.85 ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
Fx =8383
NSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Check your signs.
Part B
Find the vertical component of the average force on the ball.
Explanation / Answer
mass = m = 0.145 kg
v1x = +55 m/s
v2x = -v2*cos30 = -60*cos30 = -52 m/s
change in momentum along x
dPx = P2x - P1x = m*v2x - m*v1x = m*(v2x-v1x)
Fx = dPx/dt = m*(v2x-v1x)/dt = 0.145*(-52-55)/(1.85*10^-3)
Fx = -8386.5 N
part(B)
along vertical
V1y = 0
v2y = v2*sin30 = 60*sin30 = 30
dPy = P2y-P1
Fy = dPy/dt = m*(v2y-v1y)/t = 0.145*(30-0)/(1.85*10^-3)
Fy = 2351.3 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.