A basketball star covers 2.40 m horizontally in a jump to dunk the ball. His mot
ID: 1880275 • Letter: A
Question
A basketball star covers 2.40 m horizontally in a jump to dunk the ball. His motion through space can be modeled precisely as that of a particle at his center of mass. His center of mass is at elevation 1.02 m when he leaves the floor. It reaches a maximum eight of 18 m a ove the floor, and is at elevation au m when he touches down again. (a) Determine his time of flight (his "hang time") Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. (b) Determine his horizontal velocity at the instant of takeoff. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s (c) Determine his vertical velocity at the instant of takeoff. 3.9 m/s (d) Determine his takeoff angle Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations.° above the horizontal (e) For comparison, determine the hang time of a whitetail deer making a jump with center-of-mass elevations yi = 1.20 m, ymax = 2.50 m, and 0.690 m. lih.i-1 hmudieri ;, differs from the correct answer by more than 100%.Explanation / Answer
PROJECTILE
along vertical
______________
initial velocity = v0y
acceleration ay = -g = -9.8 m/s^2
initial position y0 = 1.02
from equation of motion
at maximum height
y = 1.8 m
vy = 0
vy^2 - voy^2 = 2*ay*(y-yo)
0 - voy^2 = -2*9.8*(1.8-1.02)
voy = 3.9 m/s
after touching down
y = 0.91
y - yo = voy*T + (1/2)*ay*Tt^2
0.91 - 1.02 = 3.9*T - (1/2)*9.8*T^2
time of flight T = 0.823 s <<<------------ANSWER
=====================
(b)
along horizontal
________________
initial velocity = v0x
acceleration ax = 0
initial position = xo = 0
final position = x = 2.4
displacement = x - xo
from equation of motion
x - x0 = vox*T+ 0.5*ax*T^2
2.4 - 0 = vox*0.823
vox = 2.9 m/s
===============
(c)
vo = sqrt(vox^2+voy^2)
vo = 4.86 m/s
-----------------------------
(d)
angle = tan^-1(voy/vox) = 53.4 degrees
===============================
(e)
PROJECTILE
along vertical
______________
initial velocity = v0y
acceleration ay = -g = -9.8 m/s^2
initial position yi = 1.2
from equation of motion
at maximum height
ymax = 2.5 m
vy = 0
vy^2 - voy^2 = 2*ay*(ymax - yi)
0 - voy^2 = -2*9.8*(2.5-1.2)
voy = 5.05 m/s
after touching down
yf = 0.69 m
yf - yi = voy*T + (1/2)*ay*Tt^2
0.69 - 1.2 = 5.05*T - (1/2)*9.8*T^2
time of flight T = 1.12 s <<<------------ANSWER
=====================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.