A block A of mass 3.50kg moving east with a speed of 3.40 m/s colloids head on w
ID: 1370089 • Letter: A
Question
A block A of mass 3.50kg moving east with a speed of 3.40 m/s colloids head on with a second block 13 of mass 5.60kg moving west with a speed of 2.15 m/s. After collision block A moves west with a speed of 0.12 m/s. a) What is magnitude and direction of the velocity of block B after collision? b) How much Impulse is experienced by the Block B? e) If the collision time is 0.0556 second, What is average force experienced by the block A during collision? d) Is this collision elastic or inelastic? Justify your answer.Explanation / Answer
(taking east as +ve then west will be -ve)
a) Applying momentum conservation for this colllision,
(3.50 x 3.40) + ( 5.60 x -2.15) = (3.50 x -0.12) + ( 5.60 v)
v = 0.05 m/s
b) Impulse = change in momentum
= 5.60 ( - 2.15 - (0.05)) = - 12.32 kg m/s
magnitude of impulse = 12.32 kg m/s
c) Impulse =F x t
12.32 =F x 0.0556
F = 221.58 N
d) initial energy = 3.50 x 3.40^2 /2 + 5.60 x 2.15^2 /2 = 33.17 J
energy after collision = 3.50 x 0.12^2 /2 + 5.60x0.05^2/2 = 0.0322 J
initial energy is not equal to final energy/
so this is not elastic collision.
this is an Inelastic collision.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.