A block B of mass 3 kg slides on a frictionless arm which rotates in horizontal
ID: 1588253 • Letter: A
Question
A block B of mass 3 kg slides on a frictionless arm which rotates in horizontal plane at constant rate of = 10 rad/s. Initially the mass is 600 mm away and as the arm rotates, the cord wraps around a fixed drum of radius b = 50 mm and pulls the block towards O with the speed of b. Find the tension in the cord.
A block B of mass 3 kg slides on a frictionless arm which rotates in horizontal plane at constant rate of = 10 rad/s. Initially the mass is 600 mm away and as the arm rotates, the cord wraps around a fixed drum of radius b = 50 mm and pulls the block towards O with the speed of b. Find the tension in the cord.
Explanation / Answer
tension=3X9,8N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.