Need help finding the angular speed and the rotational kinetic energy A solid un
ID: 1370399 • Letter: N
Question
Need help finding the angular speed and the rotational kinetic energy
A solid uniform-density sphere is tied to a rope and moves (without spinning) in a circle with speed 8 m/s. The distance from the center of the circle to the center of the sphere is 1.5 m, the mass of the sphere is 11 kg, and the radius of the sphere is 0.77 m. (a) What is the angular speed w? angular speed = 10.38961039 X radians/s (b) What is the rotational kinetic energy of the sphere? K rot= j (c) What is the total kinetic energy of the sphere? K total = jExplanation / Answer
part a)
w = v/d
w = 8/1.5 = 5.33 m/s
part b )
KErot = 1/2 * Iw^2
I = 2/5 * MR^2
KErot = 1/2 * (2/5 * MR^2) *w^2
KErot = 37.056 J
part c )
KEtot = 1/2 * mv^2 + KErot
KEtot = 389.056 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.