A certain type of perpendicular blade can be modeled as a thin uniform at 2.5 lo
ID: 1370722 • Letter: A
Question
A certain type of perpendicular blade can be modeled as a thin uniform at 2.5 long and of mass 22.0kg that is free to rotate about a frictionless axis perpendicular to the bar at its mid point.If a technician strikes this blade with a mallet 1.15m from the center with 35.0N force perpendicular to the blade.find the maximum angular acceleration the blade could achieve? A certain type of perpendicular blade can be modeled as a thin uniform at 2.5 long and of mass 22.0kg that is free to rotate about a frictionless axis perpendicular to the bar at its mid point.If a technician strikes this blade with a mallet 1.15m from the center with 35.0N force perpendicular to the blade.find the maximum angular acceleration the blade could achieve?Explanation / Answer
The angular acceleration is
= T/I, where T = torque applied and I = moment of inertia.
T = f*d
T = 35*1.15 = 40.25 N-m
I = M*L²/12 = 22.0*2.5²/12 = 11.45 kg*m²
= 3.51 rad/s²
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.