a strongman sitting in the back of a motor boat of mass 2000 kg is holding a rop
ID: 1371241 • Letter: A
Question
a strongman sitting in the back of a motor boat of mass 2000 kg is holding a rope tied to the front of a canoe with its content of 500 kg. the motor boat starts out towing the canoe and eventually attains a constant speed of 10 m/s for a distance of 100 m.. during that time the man feels a constant tension in the tow rope of 100 N. (a) how much energy does the man expend while towing the canoe? (b) how much energy does the motor boat expend while towing the canoe? (c) how much power is required to tow the canoe? (d) how much power is converted into heat through friction?
Explanation / Answer
a) w = F*S = 100*100 = 10^4 J
B) W = 0.5*m*v^2 = 0.5*(2000+500)*10^2 = 125000 J
C) P = F*V = 100*10 = 1000 W
D) time taken is 100/10 = 10 S
power converted is P = (125000-10000)/10 = 11500 W
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.