A worker pushing a 35.0-kg wooden crate at a constant speed for 11.3 m along a w
ID: 1372710 • Letter: A
Question
A worker pushing a 35.0-kg wooden crate at a constant speed for 11.3 m along a wood floor does 330 J of work by applying a constant horizontal force of magnitude F on the crate. (a) Determine the value of F. (b) If the worker now applies a force greater than F, describe the subsequent motion of the crate. The crate would slow and come to rest. The crates speed would increase with time. The crate?s speed would remain constant over time. (c) Describe what would happen to the crate if the applied force is less than F. The crate?s speed would remain constant over time. The crate would slow and come to rest. The crate?s speed would increase with time.Explanation / Answer
a) distance travelled = d = 11.3 m
work done = 330 J
the work done is given as ::
work done = force x distance
330 = F x 11.3
F = 330/11.3 = 29.204 N
b) the friction force acting on the crate was same as F = 29.204 N. so net force was 0 since applied force F was cancelled by equal friction force.
But when applied force F is increased, the net force on the crate will be non-zero . hence the crate will accelerate .
the crate's speed would increase with time .
c) when F is decreased , applied force F becomes less than the frictional force . hence the crate slows down , finally coming to rest.
The crate would slow and come to rest.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.