A worker pushes horizontally on a crate that is 40kg with a force of magnitude 1
ID: 1743817 • Letter: A
Question
A worker pushes horizontally on a crate that is 40kg with a force of magnitude 114N . The coefficient of static friction between the crate and thefloor is 0.37. What is the frictional force on the crate from thefloor?What is the maximum magnitude fs, max ofthe static frictional force under the circumstances? Suppose, next, that a second worker pulls directly upward onthe crate to help out. What is the least vertical pull that willallow the first worker's 114 Npush to move the crate?
A worker pushes horizontally on a crate that is 40kg with a force of magnitude 114N . The coefficient of static friction between the crate and thefloor is 0.37. What is the frictional force on the crate from thefloor?
What is the maximum magnitude fs, max ofthe static frictional force under the circumstances? Suppose, next, that a second worker pulls directly upward onthe crate to help out. What is the least vertical pull that willallow the first worker's 114 Npush to move the crate?
Explanation / Answer
according to Newton's law: F-Fs = 0 static force Fs = F=114N Fs,max = mg = 40*9.8m/s2 * 0.37 =145.04N let the vertical force be F1 we have: F-(mg-F1) = 0 =>F1 = mg-F=145.04N-114N = 31.04N the least vertical pull is 31.04N we have: F-(mg-F1) = 0 =>F1 = mg-F=145.04N-114N = 31.04N the least vertical pull is 31.04NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.