Two long, straight wires cross each other perpendicularly as shown in the figure
ID: 1373005 • Letter: T
Question
Two long, straight wires cross each other perpendicularly as shown in the figure below (let I1 = 3.40 A, and I2 = 5.15 A). The wires do not touch.
(a) Find the magnitude of the magnetic field at point P, which is in the same plane as the two wires.
in
Explanation / Answer
a) From the figure,
B1 = mue*I1/(2*pi*d1)
= 4*pi*10^-7*3.4/(2*pi*0.3)
= 2.27 micro T ( in to the page)
B2 = mue*I2/(2*pi*d2)
= 4*pi*10^-7*5.15/(2*pi*0.4)
= 2.58 micro T ( out of the page)
Bnet = B2 - B1
= 2.58 - 2.27
= 0.31 micro T (out of the page)
b) out of the page
c)
B1 = mue*I1/(2*pi*d1)
= 4*pi*10^-7*3.4/(2*pi*0.275)
= 2.47 micro T ( towards +x axis)
B2 = mue*I2/(2*pi*d2)
= 4*pi*10^-7*5.15/(2*pi*0.275)
= 3.74 micro T ( towards -y axis)
Bnet = sqrt(B1^2 + B2^2)
= sqrt(2.47^2 + 3.74^2)
= 4.48 micro T <<<<<<<<<<<<<----------Answer
direction : theta = tan^-1(B2/B1)
= tan^-1(3.74/2.47)
= 56.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.