Two long, parallel wires are separated by a distance of 0.400 m. The currents I
ID: 1322939 • Letter: T
Question
Two long, parallel wires are separated by a distance of 0.400 m. The currents I1 and I2 have the directions shown.
(a) Calculate the magnitude of the force exerted by each wire on a 1.2 m length of the other.
N
Is the force attractive or repulsive?
attractive repulsive
(b) Each current is doubled, so that I1 becomes 10.00 A and I2 becomes 4.00 A. Now what is the magnitude of the force that each wire exerts on a 1.2 m length of the other?
N
Explanation / Answer
Force between to wires carrying currentsI1 and I2 at distance r is
F = ?0* I1 * I2 * L / 2? * r
L = lengthof wire
a. F = 4?* 10-7 * 5.00 * 2.00 * 1.2 / 2? * 0.400
= 6.00* 10-6 N
Since direction of currents are opposite, force will be repulsive.
b. With I1 = 10 A
I2 = 4..00 A
F' = 4?* 10-7 * 10 * 4 * 1.2 / 2? *0.400
= 1.48* 10-7 N
= 0.148*10-6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.