A 5.00-g bullet moving with an initial speed of V1 = 420 m/s is fired into and p
ID: 1373533 • Letter: A
Question
A 5.00-g bullet moving with an initial speed of V1 = 420 m/s is fired into and passes through a 1.00-kg block as shown in the figure below. The block, initially at rest on a frictionless, horizontal surface, is connected to a spring with force constant 920 N/m. The block moves d = 5.80 cm to the right after impact before being brought to rest by the spring. (a) Find the speed at which the bullet emerges from the block. m/s (b) Find the amount of initial kinetic energy of the bullet that is converted into internal energy in bullet?block system during the collision. JExplanation / Answer
a)
let m = 5 grams = 0.005 kg
M = 1 kg
let v is the speed of Block after the collsion.
Now Apply Enrgy conservation after the collsion,
0.5*k*d^2 = 0.5*M*v^2
v = d*sqrt(k/M)
= 0.058*sqrt(k/1)
k value is not present in the question.
sustitute k value in the above equation and get v.
Now Apply momentum conservation
Initial momentum = final momentum
m*vi = M*v + m*vf
vf = (m*vi - M*v)/m
= (0.005*420 - 1*v)/0.005
= .... m/s
b) thermal enrgy created = Ki - Kf
= 0.5*m*vi^2 - (0.5*m*vf^2 + 0.5*M*v^2)
substitute vf and v values in the above equation and get the required value.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.