The gate in the figure below, which is 2.00 m wide and 1.00 m tall, is supported
ID: 1373593 • Letter: T
Question
The gate in the figure below, which is 2.00 m wide and 1.00 m tall, is supported by hinges and a guy wire. Find the torque resulting from each of the following forces about an axis through point P. (Torque is positive if its direction is counterclockwise and negative if its direction is clockwise.)
F1 = 65.2 N F2 = 78.9 N F3 = 176 N F4 = 106 N The gate in the figure below, which is 2.00 m wide and 1.00 m tall, is supported by hinges and a guy wire. Find the torque resulting from each of the following forces about an axis through point P. (Torque is positive if its direction is counterclockwise and negative if its direction is clockwise.) F1 = 65.2 N F2 = 78.9 N F3 = 176 N F4 = 106 NExplanation / Answer
torque= r x F =rFsin@
due F1 = 0
due to F2 = 2 x F2 x sin30 = 78.9 Nm +z direction
due to F3 = (2/1) x F3 x sin90 = 176 Nm -z direction
due to f4 = 1 x F4 x sin(90 -37) = 84.65 Nm +z direction
Torque = 0 + 78.9 - 176 - 84.65 = -12.45 Nm Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.