5. A) Two concentric shells of uniform density having masses M 1 and M 2 are sit
ID: 1373949 • Letter: 5
Question
5.
A) Two concentric shells of uniform density having masses M1 and M2 are situated as shown in the figure. M1 has a mass of 500 kg and M2 has a mass of 600 kg. Find the force on a particle of mass 1.0kg when the particle is located at r = A =1.5 m.
B) Find the force on a particle of mass m when the particle is located at r = B = 0.75 m.
C) Find the force on a particle of mass m when the particle is located at r = C = 0.25 m. The distance r is measured from the center of the shells.
A) Two concentric shells of uniform density having masses M1 and M2 are situated as shown in the figure. M1 has a mass of 500 kg and M2 has a mass of 600 kg. Find the force on a particle of mass 1.0kg when the particle is located at r = A =1.5 m. B) Find the force on a particle of mass m when the particle is located at r = B = 0.75 m. C) Find the force on a particle of mass m when the particle is located at r = C = 0.25 m. The distance r is measured from the center of the shells.Explanation / Answer
Given that two concentric shells of uniform density having masses M_1 and M_2
M_1 = 500 kg , M_2 = 600 kg
a )Force on the particle of m = 1.00 kg when the particle is located at r = A = 1.5 m
F = G m ( M_1 + M_2 ) / r^2
= 6.67 *10^-11 * 1.00 kg ( 500 + 600 ) / ( 1.5 m )^2 = 3.26*10^-8 N
b ) F = G m M_1 / B^2
= 6.67 *10^-11 * 1.0 kg * 500 kg / ( 0.75 )^2
=5.93*10^-8 N
c ) F = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.