The figure shows a stream of water flowing through a hole at depth h = 6.43 cm i
ID: 1374144 • Letter: T
Question
The figure shows a stream of water flowing through a hole at depth h = 6.43 cm in a tank holding water to height H = 40.0 cm. (a) At what distance x does the stream strike the floor? (b) At what depth should a second hole be made to give the same value of x? (c) At what depth should a hole be made to maximize x?
The figure shows a stream of water flowing through a hole at depth h = 6.43 cm in a tank holding water to height H = 40.0 cm. (a) At what distance x does the stream strike the floor? (b) At what depth should a second hole be made to give the same value of x? (c) At what depth should a hole be made to maximize x?Explanation / Answer
apply Bernouliis theorem
as rho gH = rho gh + rho v^2/2
or gH = gh + v^2/2
so speed V = sqrt(2g(H-h)
V = sqrt(2*9.8 *(0.4-0.0643))
V = 2.56 m/s
------------------------------------
part B : Use h = 0.5 gt^2 and x = vt
we get
x = v* sqrt(2h/g)
x = sqrt(2g(H-h)* 2h/g)
x = sqrt(4h(H-h)
x = sqrt(4* 0.0643 *(0.4-0.0643)
x = 0.293 m or 29.38 cm
if h = 0.0643 m and H-h = 0.4-0.0643 = 0.3357 m
so secodn hole shouild be made at depth h = 33.57 cm
---------------------------------
x^2 = 4* 0.0643 * (0.3357)
if x is max, x^2 is also maximum
so
h = H/2 = 40/2 = 20 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.