The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by ? = 7
ID: 1374492 • Letter: T
Question
The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by ? = 7.5 t + (-4.0)t2 + +(1.2)t3, where ? is in radians if t is given in seconds. What is the angular velocity at t = 2.0 s? What is the angular velociy at t = 4.0 s? What is the average angular acceleration for the time interval that begins at t = 2.0 s and ends at t = 4.0 s? What is the instantaneous angular acceleration at the beginning of this time interval? What are the instantaneous angular accelerations at the end of this time interval?
Explanation / Answer
Here ,
theta = 7.5t - 4t^2 + 1.2 *t^3
angular velocity ,w = d(theta)/dt
w = 7.5 - 8t + 3.6t^2
Now, at time t = 2
w(2) = 7.5 - 8*2 + 3.6 * 2^2
w(2) = 5.9 rad/s
Now, at time t= 4 s
w(4) = 7.5 - 8*4 + 3.6 * 4^2
w(4) = 33.1 rad/s
Now, average angular acceleration = (33.1 - 5.9)/2
average angular acceleration =13.6 rad/s
the average angular acceleration is 13.6 rad/s
Now ,
instantaneous acceleration , a =dw/dt
a = -8 + 7.2t
at time , t = 2 s
a(2) = -8 + 7.2 * 2
a(2) = 6.4 rad/s^2
the acceleration in the begining is 6.4 rad/s
at t = 4 s
a(4) = -8 * 7.2 * 4
a(4) = 20.8 rad/s^2
the acceleration at the end of this inteval is 20.8 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.