The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by ? = 5
ID: 1324540 • Letter: T
Question
The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by ? = 5.0 t + (-7.5)t2 + (1.0)t3, where ? is in radians and t is given in seconds. What is the angular velocity at t = 2.0s?
What is the angular velociy at t = 4.0 s?
What is the average angular acceleration for the time interval that begins at t = 2.0 s and ends at t = 4.0 s?
What is the instantaneous angular acceleration at the beginning of this time interval?
What is the instantaneous angular accelerations at the end of this time interval?
Explanation / Answer
here ,,
theta = 5t - 7.5t^2 + t^3
Now , w = d(theta/dt)
w = 5 - 15t + 3t^2
at t = 2
w(2) = -13 rad/s
the angular velocity at t = 2 is -13 rad/s
at t = 4 s
w(4) = 5 - 15*4 + 3*4^2
w(4) = -7 rad/s
the angular velocity at t = 4 s is -7 rad/s
Now ,
avaerage acceleration = (-7 + 13)/2
avaerage acceleration =3 rad/s^2
the avaerage acceleration is 3 rad/s^2
angular acceleration ,a = -15 + 6t
at t = 2 s
a = -15 + 2*6
a(2) = -3 rad/s^2
the angular acceleration at t=2 is -3 rad/s^2
at t = 4 s
a = -15 + 4*6
a(2) = 9 rad/s^2
the angular acceleration at t =4 s is 9 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.