The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by ? = 4
ID: 2005713 • Letter: T
Question
The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by ? = 4.0t - 2.0t2 + t3, where ? is in radians and t is in seconds.(a) What is the angular velocity at t = 3 s?
rad/s
(b)What is the angular velocity at t = 5.0 s?
rad/s
(c) What is the average angular acceleration for the time interval that begins at t = 3 s and ends at t = 5.0 s?
rad/s2
(d) What is the instantaneous angular acceleration at the beginning of this time interval?
rad/s2
(e)What is the instantaneous angular acceleration at the end of this time interval?
rad/s2
Explanation / Answer
Derivative of angular position is angular velocity: 4.0t - 2.0t2 + t3 goes to: 4-4t+3t^2 at 3: 4-4(3)+3(9)=19 at 5: 4-4(5)+3(25)=59 average angular acceleration is change in v/ change in t. 40/2=20 instantaneous is alpha, the derivative of omega: omega=4-4t+3t^2 alpha=-4+6t at the start: -4+18=14 at the end: -4+30=26
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.