Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a merry go round with a radius of R=1.8 m and moment of inertia I=184 kg-m^2 is

ID: 1374524 • Letter: A

Question

a merry go round with a radius of R=1.8 m and moment of inertia I=184 kg-m^2 is spinning with an initial angular speed of w=1.48 rad/s in the counter clockwise direction when viewed from above a person with mass m=76 kg and velocity v=4.7 m/s runs on a path tangent to the merry go round once at the merry go round the person jumps on and holds on to the rim of the merry go round angular speed of the merry go round after the person jumps on 2.127 rad/s Once the merry go round travels at this new angular speed with what force does the person need to hold on?

Explanation / Answer

conservaton of angular momentum

L = I*w

L1 = I1*w1

L1 = 184*1.48 = 272.32 Kgm^2/s

for the person

I = mR^2

I = 76*1.8^2

I = 246.24 Kgm^2

w = v/R = 4.7/1.8 = 2.611 rad/s

L2 = I2*w2

L2 = 246.24*2.611 = 642.96 Kgm^2/s

total momentum = 642.96 + 272.32 = 915.28

total inertia = 184 + 246.24 = 430.24

w2 = L/I = 915.28/430.24 = 2.127 rad/s

F = centripetal force = mrw^2

F = m*R*w2^2

F = 76*1.8*2.127^2 = 618.9 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote