You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1375160 • Letter: Y
Question
You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo; there is negligible friction between your feet and the ice. A friend throws you a 0.415kg ball that is traveling horizontally at 10.5m/s . Your mass is 65.0kg .
Part A
If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards?
v=_____cm/s
Part B
If the ball hits you and bounces off your chest, so that afterwards it is moving horizontally at 7.95m/s in the opposite direction, what is your speed after the collision?
v=______cm/s
Explanation / Answer
part A:
apply the law of conservation of linear momentum as
m1u1 + m2u2 = (m1+m2) V
so
V = 65 *0 + (0.415 * 10.5)/(65.415)
V = 0.066 m/s or 6.66 cm/s
-----------------------
apply m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
here u1 = 0
u2 = 10.5 m/s
v2 = 7.95 m/s
v1 = ?
m1v1 = 0 + (0.415 * 10.5) +(0.415* 7.95)
v1 = 7.65/(65
v1 = 11.77 cm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.