You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1430192 • Letter: Y
Question
You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo; there is negligible friction between your feet and the ice. A friend throws you a 0.415 kg ball that is traveling horizontally at 11.0 m/s . Your mass is 65.0 kg .
A) If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards?
B)If the ball hits you and bounces off your chest, so that afterwards it is moving horizontally at 8.30 m/sin the opposite direction, what is your speed after the collision?
Explanation / Answer
part a
initial momentum of the ball p1 = mball*v = 0.415*11 = 4.565 kg-m/s
query is If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards
now let the combined velocity afterwards be v1
therefore final momentum will be p2 = (mball + mplayer)*v1 = 65.415* v1
now applying law of conservation of momentum
65.415* v1 = 4.565
v1 = 0.0697 m/s
part b
If the ball hits you and bounces off your chest, so that afterwards it is moving horizontally at 8.30 m/sin the opposite direction,
let this time velocity of the player be v2
final momentum in this case will be p3 = 65*v2 - 0.415*8.3
again applying law of conservation of momentum
p3 = p1
65*v2 - 3.4445 = 4.565
65 * v2 = 8.0095
v2 = 0.12322 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.