Time Remaining: 02:52:53 Hide previous 8 of 11 net Problem 7.20 Part A A very sm
ID: 1375195 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
When the rod is horizontal, the mass has descended by height h = L =10 cm = 0.1 m
So, the potential energy lost in the process,
Up = mgh = mgL
Now, this energy is converted to Kinetic energy,
So, mgL = 0.5*mv^2
So, v = sqrt(2gL) = sqrt(2*9.8*0.1) = 1.4 m/s <-----------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.