The figure below shows a bar of mass m = 0.260 kg that can slide without frictio
ID: 1375488 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m = 0.260 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance ? = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle ? = 33.0
The figure below shows a bar of mass m = 0.260 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance ? = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle ? = 33.0° with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 3.30 ? and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails? in m/sExplanation / Answer
The magnetic force:
F = iLXB
By Newton's 2nd law:Fnet= ma
Fnet = F - mg sin 26 = 0,....=>constant velocity: a = 0
iLxB = mg sin 26 = 0.28*9.81*0.438 = 1.2 N
The angle between the vector B and length L is: 90 - 26 = 64 deg.
Therefore, the cross-product of the two vectors is:
LxB = |L| |B| sin (90 - 26) = 1.2*0.5 sin 64 = 0.6*0.899 = 0.539
The loop current is:
i = mg sin 26 / LxB = 1.2 / 0.539 = 2.23 A
The emf is:
emf = BLv = 0.5*1.2 v = iR
The velocity of the bar is:
v = iR / BLv = 2.23*3.9 / 0.5*1.2 = 14.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.