The figure below shows a bar of mass m = 0.240 kg that can slide without frictio
ID: 2254842 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m = 0.240 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance scripted l = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle = 34.0° with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 1.50 and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails?
The figure below shows a bar of mass m = 0.240 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance scripted l = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle I¸ = 34.0A degree with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 1.50 I and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails?Explanation / Answer
Component of B perpendicular to the plane = Bcos34
emf induced in the coil E = Bcos34*1.2*v
current in the bar I = E/R = (v/R) * 1.2 Bcos34
Force opposing the downward motion
F = I * L * Bcos34 = (v/R) * (1.2 Bcos34)^2
As the bar starts sliding, v keeps on increasing and so does F till F balances the downward component of the weight of the bar
mgsin25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.