Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows a bar of mass m = 0.240 kg that can slide without frictio

ID: 2156491 • Letter: T

Question

The figure below shows a bar of mass m = 0.240 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance L= 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle ? = 35.0 with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 3.90 ?, and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails?

The figure below shows a bar of mass m = 0.240 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance L= 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle ? = 35.0½ with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 3.90 ?, and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails?

Explanation / Answer

constant speed ----> SF=0 >>> mg sin? = iLB (sin(90-?)) >>> mg sin? = iLB cos? >>> i = mg tan?/(LB) -------------------------------------------- e = BLv >>>>> i = e/R = BLv/R >>>> v = Ri/(BL) >>>> v = R*(mg tan?/(LB))/(BL) = mgR*tan?/(L2B2) = 0.3*9.8*2.7*tan35/(1.2*1.2*0.5*0.5) = 15.44 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote