Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows a bar of mass m = 0.240 kg that can slide without frictio

ID: 1984337 • Letter: T

Question

The figure below shows a bar of mass m = 0.240 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance f = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle theta = 35.0 theta with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 2.70 ohm and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T Is directed downward, perpendicular to the round, over the entire region through which the Bar moves. with what constant speed v does the bar slide along the ralls? our response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s

Explanation / Answer

.24*9.8*sin35 = .5*cos35*I*.1.2 so, I = 2.745 A 2.745 = .5*cos35*1.2*v so, v= 5.59 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote