An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1375704 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.300rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.883rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.770m .
1- Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.202s has passed.
2- Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.202s from Part A?
3-What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.202s ?
4-What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.202s ?
Explanation / Answer
1. wf = wi + alpha*t
wf = 0.300 + (0.883x 0.202) = 0.478 rev/s
wf = 0.478 x 2pi rad/s = 3 rad/s
2. wf^2 -wi^2 = 2 x alpha x @
0.478^2 - 0.300^2 = 2 x 0.883 x @
@ =0.0784rev
3. V_tan = w.r = 3 x (0.770/2) = 1.16 m/s
4. a_t = alpha x r = (0.883 x 2pi rad/s2) x (0.770/2) = 2.14 m/s2
a_c = w^2.r = 3^2 * (0.770/2) =3.47 m/s2
resultant = sqrt(a_t^2 + a_c^2) = 4.07 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.