A uniform 8.00m , 1550kg beam is hinged to a wall and supported by a thin cable
ID: 1375865 • Letter: A
Question
A uniform 8.00m , 1550kg beam is hinged to a wall and supported by a thin cable attached 2.00m from the free end of the beam, as shown in the figure below (Figure 1) . The beam is supported at an angle of 30.0? above the horizontal.
Part A
Find the tension in the cable.
1.37
T =1.37
A uniform 8.00m , 1550kg beam is hinged to a wall and supported by a thin cable attached 2.00m from the free end of the beam, as shown in the figure below (Figure 1) . The beam is supported at an angle of 30.0? above the horizontal. Part A Find the tension in the cable. T = 1.37?104 N Part B How hard does the beam push inward on the wall? F = ??Explanation / Answer
B)
Here , let the x-compoent of force on wall is Fx
y -component of force is Fy
Now,
Balacning forces on the rod in x-axis
T*cos(40) - Fx = 0
Fx = 1.37 * 10^4 * cos(40)
Fx = 10494.8 N
Now , balacing the y-forces
T*sin(40) - mg + Fy = 0
Fy = 1550 * 9.8 - 1.37*10^4 * sin(40)
Fy = 1490 N
Hence , the force of beam on wall = sqrt(Fx^2 + Fy^2)
the force of beam on wall = sqrt(10496.8^2 + 1490^2)
the force of beam on wall = 10600 N
the beam push the wall with a force of 10600 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.