A u-shaped bar is resting in two cups of mercury through which a current can pas
ID: 1615900 • Letter: A
Question
A u-shaped bar is resting in two cups of mercury through which a current can pass. It is oriented at right angles to a uniform magnetic of 0.5 T. Our goal here is to find the current required and its direction, (left or right) in order to lift the bar against its own weight. The bar has a mass of 120 grams and a length in the field of 15 cm. You will need to sketch the situation, include all directions of fields, forces and current direction and calculate the current required to lift the bar. Let the magnetic field be into the page.Explanation / Answer
using
equation
F = i L B
and F = m g
i L B - m g = 0
i L B = m g
i = m g / L B
i = 0.12 X 9.8 / 0.15 X 0.5
i = 15.68 A
the current require to lift the bar is i = 15.68 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.