A typical nuclear reactor generates 1000 MW of electrical energy. In doing so, i
ID: 1572237 • Letter: A
Question
A typical nuclear reactor generates 1000 MW of electrical energy. In doing so, it produces "waste heat" at a rate of 2000 MW and this heat must be removed from the reactor. Many reactors are sited next to large bodies of water so that they can use the water for cooling. Consider a reactor where the intake water is at 20 degree C. State regulations limit the temperature of the output water to 30 degree C so as not to harm aquatic organisms. How many kilograms of cooling water have to be pumped through the reactor each minute? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Here ,
waste heat produced per sec , Q = 2000 MW
Q = 2 *10^6 J/s
let the mass of cooling water pumped is m
m * 4186 (30 - 20) = 2 *10^6 * 60
solving for m
m = 2867 Kg/min
the rate of cooling water pumped is 2867 Kg/min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.